Temperatura powietrza spada, dlatego przypominamy o odpowiednim zabezpieczeniu wodomierza przez zamarznięciem.
Brak właściwego zabezpieczenia wodomierza przed niskimi temperaturami może doprowadzić do zamarznięcia wody w przyłączu i zniszczeniem licznika, a w efekcie wywołać niekontrolowany wyciek wody i przerwę w jej dostawie. Ochrona wodomierzy i przyłączy przed niskimi temperaturami nie jest trudna, ani kosztowana, a dzięki kilku działaniom możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
JAK ZABEZPIECZYĆ WODOMIERZ
- Uszczelnij pomieszczenia w których znajduje się instalacja wodociągowa.
- Zabezpiecz wodomierze przed mrozem suchym materiałem izolacyjnym np. starym kocem.
- Spuść wodę z instalacji zewnętrznych i ogrodowych.
- Zabezpiecz odsłonięte przewody wodociągowe w pomieszczeniach nieogrzewanych narażone na działanie niskich temperatur np. przy pomocy styropianu lub osłony izolacyjnej wykonanej z pianki poliuretanowej.
JEŻELI WODOMIERZ ZNAJDUJE SIĘ W STUDZIENCE:
- Uprzątnij studzienkę i koniecznie usuń zalegającą w niej wodę.
- Zabezpiecz wodomierze jak i przewody przed mrozem.
- Sprawdź szczelność pokrywy, jeśli nie jest szczelna – uzupełnij ubytki.
CO ZROBIĆ GDY DOJDZIE DO ZAMARZNIĘCIA WODOMIERZA I AWARII
W przypadku zamarznięcia wody i uszkodzenia wodomierza skutkującego utratą szczelności, należy zamknąć dopływ wody i niezwłocznie zgłosić awarię pod numerem telefonu pogotowia wodociągowo – kanalizacyjnego 32 284 73 67.
W przypadku stwierdzenia, iż wodomierz został uszkodzony, Spółka dokona wymiany wodomierza. Jest to usługa odpłatna, ponieważ obowiązek zachowania właściwej temperatury w pomieszczeniu, w którym znajduje się wodomierz (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi) spoczywa na odbiorcy usług.